POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Odbywające się online
 
 
18-10-2014     - 11-01-2015  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
KAROL RADZISZEWSKI America Is Not Ready For This
ZAPRASZA
Mocak Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
ul. Lipowa 4
30-702 Kraków
+48 12 263 40 01
http://www.mocak.com.pl
office@mocak.pl
miejsce:
Muzeum Sztuki Wspczesnej w Krakowie MOCAK
Zapraszamy od wtorku do niedzieli w godzinach 1119.
» Wystawy różne
Trudno byo oczekiwa, e po 34 latach od pobytu Natalii LL w Nowym Jorku na stypendium Fundacji Kociuszkowskiej zostan tam jeszcze jakiekolwiek lady jej trzymiesicznej obecnoci. Mimo to w 2011 roku Karol Radziszewski postanowi wyruszy w podr do Ameryki, aby spotka si z artystami i galerzystami, ktrych tam wwczas poznaa. Posiadajc zaledwie kilka czarno-biaych fotografii oraz wynotowane z opowieci Natalii nazwiska poznanych tam osb, Radziszewski odby specjaln kwerend, ktra staa si dla niego punktem wyjcia do poszukiwa paraleli pomidzy swoimi i Natalii LL dowiadczeniami artystycznymi.

Na wystaw, bdc pokosiem tych spotka, skadaj si dokumentacje wywiadw, midzy innymi z Vito Acconcim, Carolee Schneemann i Marin Abramovi, korespondencja mailowa z artystami oraz archiwalne zdjcia z Ameryki. Cao tworzy nowy portret artystki, wanej dla polskiej historii sztuki. Ameryka nie jest na to gotowa sowa, ktre mia wypowiedzie znany galerzysta Leo Castelli, ogldajc prace Natalii, niekoniecznie dyskredytoway jej twrczo w oczach amerykaskiego odbiorcy. W istocie o jej pobycie tam, zwizanym z intensywnymi badaniami nad sztuk i prb okrelenia wasnej artystycznej pozycji, mona by myle jako o zderzeniu dwch cakowicie rnych od siebie wiatw. Z jednej strony rodowiska nowojorskiej bohemy, w ktrej wci panowa kult artysty biaego, heteroseksualnego celebryty. Z drugiej stojcej z boku artystki z Europy, a konkretnie z pastwa bloku socjalistycznego, gdzie uwaano, e temat emancypacji kobiet zosta ju dawno przepracowany i unormowany w ramach systemu. Jedna z najwaniejszych prac Natalii LL z 1972 roku Sztuka konsumpcyjna zadawaa kam obydwu tym przekonaniom. Rozerotyzowane jedzenie banana czym innym byo dla Amerykanw, czym innym dla obywateli PRL-u.

Co ciekawe czas, ktry upyn pomidzy tymi dwiema podrami, nie zniwelowa rnic do koca. Historia Natalii LL bya dla Karola Radziszewskiego szczeglnie interesujca ze wzgldu na zbieno dowiadcze w proklamacji istotnych dla rodzimej sztuki zjawisk. Natalia bya wwczas ywo zainteresowana mao znanym w Polsce dyskursem feministycznym w sztuce. Radziszewski za postrzegany jest jako jeden z najbardziej wyrazistych twrcw podejmujcych w swojej twrczoci wtki queerowe. W Ameryce obydwie te kwestie pojmowane byy (i s) inaczej o tym wanie rozmawia z artystami Radziszewski, poszukujc tropw polskiej artystki. Film, na ktry skadaj si fragmenty tych wywiadw, jest specjalnym hommage dla Natalii LL, opowiedzianym nie wprost i pozbawionym pomnikowego charakteru. Jego zadaniem jest nie tyle rekonstrukcja pamici o odbytej w 1977 roku podry, co gbsze spojrzenie na reguy gry pozycjonujcej artystw w wiecie sztuki, zarwno wtedy, jak i dzisiaj.
Piotr Stasiowski

Karol Radziszewski (ur. 1980) mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwent tamtejszej Akademii Sztuk Piknych (Wydzia Malarstwa). Zajmuje si rnymi dziedzinami sztuki, midzy innymi filmem, fotografi, performansem, tworzy instalacje oraz projekty interdyscyplinarne. Znany take jako kurator i wydawca nieregularnika DIK Fagazin. W swoich pracach odwouje si do kultury masowej, korzystajc z jej symbolw oraz stylistyki. Wanym tematem jego prac jest rozmywajca si granica pomidzy przestrzeni publiczn i prywatn. Czsto odwouje si rwnie do dokona artystw drugiej poowy XX wieku, poszukujc w ich pracach relacji do wasnej twrczoci. Interesuje go rwnie moda, we wsppracy z projektantami MARIOS stworzy projekt ubra, opatrzonych konturowymi rysunkami.
W Polsce prace Karola Radziszewskiego prezentowane byy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Centrum Sztuki Wspczesnej Zamek Ujazdowski, Narodowej Galerii Sztuki Zachta, Muzeum Wspczesnym Wrocaw oraz Muzeum Sztuki w odzi. Za granic mona je byo oglda w New Museum w Nowym Jorku, Brukenthal National Museum w Sibiu w Rumunii, Kunsthalle Wien w Wiedniu, Cobra Museum w Amsterdamie. Pokazywano je take w ramach Prague Biennale, Biennale of Young Artists w Tallinie, New York Photo Festival, Biennale PERFORMA 13 w Nowym Jorku, 7. Gteborg Biennale, 4. i 15. Biennale Sztuki Mediw WRO.
http://mocak.pl/america-is-not-ready-for-this
Miejsce:
Muzeum Sztuki Wspczesnej w Krakowie MOCAK
Godz.
Zapraszamy od wtorku do niedzieli w godzinach 1119.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury