POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Odbywające się online
 
 
13-02-2015     - 12-04-2015  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Nikifory
ZAPRASZA
Mocak Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
ul. Lipowa 4
30-702 Kraków
+48 12 263 40 01
http://www.mocak.com.pl
office@mocak.pl
miejsce:
MOCAK Muzeum Sztuki Wspczesnej w Krakowie
» Plastyka
Punktem odniesienia wystawy jest Nikifor Krynicki. Na jego twrczo skadaj si obrazy malowane zazwyczaj akwarel lub gwaszem na tekturkach, kartkach z zeszytu, znalezionych lub otrzymanych skrawkach papieru. W autoportretach czsto pozowa na wan osob, rekompensujc sobie w ten sposb brak szacunku ze strony innych. Pejzae, architektura oraz widoki wntrz przedstawiaj wiat alternatywny, zawierajcy wszystko to, co byo dla Nikifora wane i pikne. Pozostali twrcy, ktrych dziea znajd si na wystawie, reprezentuj podobn do artysty z Krynicy postaw wiatopogldow oraz twrcz.

Alina Dawidowicz zostaa nazwana Nikiforem w spdnicy. Jej mae obrazki rwnie malowane byy na kartonikach czy kawakach kartek z zeszytw. Uywaa farb akwarelowych oraz pisakw. Sztuka bya dla artystki sposobem twrczego zapenienia czasu. Swoje kolorowe obrazki, bdce kopiami znanych dzie wyszukiwanych w albumach sztuki, ofiarowywaa znajomym i rodzinie.

Edward Dwurnik to jedyny w tej grupie twrca, ktry ukoczy uczelni artystyczn. Sztuka jest dla niego profesj i sposobem komentowania wspczesnej rzeczywistoci. W swoich wczesnych pracach inspirowa si Nikiforem. Podpatrujc Mistrza, naladowa jego sposb malowania: wyrany kontur, intensywne plamy barwne. Tworzy dziea o podobnej tematyce. Szczeglne wraenie zrobi na nim styl Nikiforowych obrazkw ukazujcych architektur miejsk.

Marek Krauss przybra pseudonim Nikifor Warszawski. Podobnie jak Nikifor Krynicki, bdc osob nie w peni sprawn, musia pokona wiele trudnoci, aby jego twrczo bya zauwaona i doceniona. W swojej sztuce prowokuje i przekazuje swoje rozumienie spoecznej roli artysty. Jego barwne obrazki, zazwyczaj formatu A4, malowane gwaszem na papierze, s komentarzem do aktualnej sytuacji politycznej, spoecznej, moralnej i kulturalnej.

Nikifor Krynicki (18951968) malarz pochodzenia emkowskiego. Urodzi si w Krynicy, gdzie mieszka przez wikszo swojego ycia. Nie potrafi dobrze pisa ani czyta, po matce odziedziczy wad wymowy, mia kopoty ze suchem. Malowa i ebra, nie bdc w stanie utrzyma si ze sprzeday swoich obrazkw. Twrczo Nikifora odkry w 1930 roku Roman Turyn, ktry pokaza j mieszkajcym w Paryu kapistom, jednak pierwsza jego wystawa zostaa zorganizowana dopiero w 1949 roku przez Ell i Andrzeja Banachw. Udao im si pokaza prace Nikifora midzy innymi w galerii Diny Vierny w Paryu, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Galerie La Proue w Brukseli, Historisches Museum we Frankfurcie nad Menem oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Hajfie.

Alina Dawidowicz (19182007) crka Leona Chwistka, malarza, teoretyka sztuki, matematyka, filozofa. Z wyksztacenia matematyk, przez wiele lat bya adiunktem na Politechnice Krakowskiej. Od modoci interesowaa si sztuk. Po przejciu na emerytur w latach 80. zacza intensywnie tworzy miniaturowe akwarele i rysunki w liczbie okoo 20 tygodniowo. Kad z prac naklejaa na kawaek kolorowego papieru lub tektury, ktry miaa akurat pod rk, wykorzystywaa w tym celu koperty, stare prospekty i gazety. Obrazki przedstawiaj pejzae, architektur, ludzi, zwierzta, motywy sakralne. Wikszo tematw zostaa zaczerpnita ze zdj, gazet lub albumw powiconych sztuce.

Edward Dwurnik (ur. 1943) studiowa na Akademii Sztuk Piknych w Warszawie. Bardzo duy wpyw na ksztatowanie si jego jzyka wypowiedzi artystycznej miaa twrczo Nikifora. W drugiej poowie lat 60. rozpocz prac nad swoim najwikszym i najstarszym cyklem Podre autostopem. Obrazy wchodzce w jego skad s wspczesnymi wedutami miast, ujtymi z lotu ptaka, o charakterystycznej rysunkowej formie. Obok tego cyklu Dwurnik maluje take portrety ludzi, obrazy odnoszce si do sytuacji spoecznej i politycznej, w tym do wydarze z okresu komunizmu, oraz od 2000 roku obrazy nawizujce stylem do abstrakcyjnego ekspresjonizmu.

Marek Krauss (ur. 1955) mieszka w Legionowie. W latach 19621968 jako dziecko z poraeniem mzgowym przebywa w zakadzie psychiatrycznym w Garwolinie. Ukoczy szkoy specjalne: podstawow, a nastpnie zawodow, zdobywajc tytu introligatora. Maluje przede wszystkim gwaszem oraz akwarel na papierze, jego obrazy dotycz zazwyczaj ycia codziennego oraz aktualnych tematw spoeczno-politycznych. W 1998 roku odbya si jego pierwsza wystawa indywidualna w Domu Kultury w Misku Mazowieckim. W 2012 roku Marek Krauss stworzy program Centrum Sztuki Art Brut, wspierajcy pocztkujcych artystw, prowadzi zajcia plastyczne sztuki naiwnej w Gminnym Centrum Kultury w ajskach koo Legionowa.

Wystawie bdzie towarzyszy polsko-angielski katalog.
Miejsce:
MOCAK Muzeum Sztuki Wspczesnej w Krakowie
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury