POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
BAJKA O SZEWCZYKU
miejsce:
Teatr GROTESKA
SCENA DLA DZIECI
31-121 Kraków
ul. Skarbowa 2
DLA DZIECI
» Teatr
Agnieszka Falkowska

BAJKA O SZEWCZYKU

Reżyseria, inscenizacja: Krzysztof Falkowski
Scenografia: Krzysztof Falkowski, Magdalena Siejko
Muzyka: Krzysztof Falkowski
Wykonanie i aranżacja muzyczna: Antoni Kulka - Sobkowicz
Lalki wg projektu Krzysztofa Falkowskiego wykonał Zdzisław Błosiński

"BAJKA O SZEWCZYKU, CO SMOKA WAWELSKIEGO POKONAŁ. A MIESZKAŃCY KOPIEC CHCIELI MU USYPAĆ"

Dawno, dawno temu, w czasach, gdy nikt niczemu się nie dziwił, w zamku na szczycie wzgórza mieszkał król Krak wraz ze swoją krasną córką. Dobry był z niego władca, i mądry, i sprawiedliwy. Wiodło mu się raz lepiej, raz gorzej, jak to zwykle w królestwie bywa. Czasem trzeba było wypowiedzieć wojnę, czasem bronić granic kraju, czasem bal wydać, czasem poddanym pomóc w niedoli. Działo się tak do czasu...

Dnia pewnego mieszkańców Krakowa, bo tak nazywał się ten gród, obudził nieznośny dźwięk. Dźwięk ten dobiegał z pieczary spod zamku i każdy wiedział, do kogo ten odgłos należał. Smok. Smok zalągł się w jamie. Nikt nie wiedział dlaczego spadło na nich to nieszczęście, ale od tej chwili zaczęło dziać się źle w kraju, coraz gorzej... Coś trzeba było z tym zrobić, bo smok upomniał się o to, co król Krak miał najcenniejszego, o....

Scenariusz "Bajki o Szewczyku" w reżyserii i wykonaniu Krzysztofa Falkowskiego powstał w oparciu o legendę krakowską o smoku wawelskim. Bajka ta to nie tylko nowa interpretacja znanego podania lecz przede wszystkim zabawa w poszukiwanie objaśnień. Jak szewczykowi udało się pokonać smoka? Po co stawiano kopce?

Spektakl rozgrywa się na niewielkiej powierzchni - powierzchni skrzyni, z której wychodzą kramarskie postaci - drewniane, ludowe rzeźby, które ożywione ręką jednego aktora - raz sprzedawcy, raz komiwojażera, raz ulicznego artysty opowiadają nam w sposób niezwykle plastyczny i jednocześnie nowoczesny historię sprzed tysiąca lat. Przedstawienie opatrzone muzyką, w której nietrudno doszukać się charakterystycznych dla krakowskich okolic dźwięków, to doskonała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Spektakl dla dzieci od najmłodszych lat, czas trwania spektaklu: 42 minuty

WARSZTATY TEATRALNE
Warsztaty Teatralne przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ich celem jest zapoznanie i przekazanie młodym widzom świata teatralnego i różnorodności jego form: teatru dużych lalek, teatru cieni, teatru czarnego, teatru przedmiotu.
Na oczach dzieci powstaje przedstawienie w którym mogą bezpośrednio uczestniczyć obserwując działania aktorów, rozmawiając z nimi, dotykając lalek, wsłuchując się w teatralne dźwięki.

Na warsztaty składają się cztery etiudy teatralne, powstałe w oparciu o "Bajkę o Szewczyku...", które zostają pokazane w całkiem odmienny sposób niż w spektaklu. Pierwsza odgrywana jest przy pomocy dużych lalek wykonywanych w pracowni plastycznej i których realizacją zajmują się plastycy. Kolejna etiuda pokazuje jak w prosty sposób każdy z nas może stać się twórcą lalki teatralnej. Wystarczy wziąć tylko trzy... Ale o tym i o innych elementach przedstawienia teatralnego tj. dźwięk i światło, dowiecie się przychodząc na warsztaty i spektakl "Bajka o Szewczyku", które zdradzą wam kilka największych tajemnic teatru.

Projekt i reżyseria: Krzysztof Falkowski
Występują:

Monika Filipowicz
Rafał Szumski
Maja Kubacka
Iwona Olszewska

Inspicjent: Barbara Cieślak

Czas trwania warsztatów: 40 minut

PREMIERA: 22 maja 2006r
Miejsce:
Teatr GROTESKA
SCENA DLA DZIECI
31-121 Kraków
ul. Skarbowa 2
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury