21 marca o godz. 17:00 w kinie muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie odbędzie się spotkanie z cyklu Nie tylko Schindler, w ramach którego będzie można obejrzeć Niedokończony film w reż. Yael Hersonski.
W czasie filmowania w domu złapano na ulicy starego Żyda z bródkš w szpic. Siedział u mnie w mieszkaniu kilka godzin, ale nie wykorzystano jego fotogenicznoci. Wyobrażam sobie, co się działo, kiedy wrócił do domu i usiłował wytłumaczyć żonie, że nic nie zarobił, bo przez 3 godziny odstawiał gwiazdora. Nie wiem, czy cię kiedy spotkam kolego po fachu? Czy się obaj nie minęlimy z powołaniem. W każdym razie, kiedy będzie oglšdał w kinie jakš scenę, powie z przekšsem: niby ja to nie potrafię.
W maju 1942 r. getto warszawskie odwiedziła grupa filmowców z Urzędu Propagandy III Rzeszy. Ich pobyt w getcie opisali m.in. szef warszawskiego Judenratu Adam Czerniaków i twórca podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego Emanuel Ringelblum. Film, który nigdy nie powstał miał najprawdopodobniej służyć propagandzie uwiadamianiu ludziom, że Żydzi sami sobie sš winni przed masowymi wywózkami do Treblinki, które rozpoczęły się w lipcu 1942 r. 4 rolki filmu zostały odnalezione po wojnie i trafiły do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, gdzie sfilmowane obrazy przez lata uważano za autentycznš relację z życia warszawskiego getta. Dopóki w nie przyjrzała im się bliżej młoda izraelska dokumentalistka.
Yael Hersonski ukończyła z wyróżnieniem Sam Spiegel Film & Television School, współpracuje z izraelskš telewizjš, była szefowš cotygodniowego cyklu dokumentalnego w Kanale 10 izraelskiej telewizji publicznej. Niedokończony film jest jej pierwszym pełnometrażowym filmem dokumentalnym.
W ramach marcowego spotkania w Fabryce Schindlera będziemy mieli przyjemnoć gocić dr. Bartosza Kwiecińskiego, którego prelekcja poprzedzi pokaz filmu Yael Hersonski.
Dr Bartosz Kwieciński jest absolwentem filmoznastwa UJ (1998) i adiunktem w Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorem wielu publikacji na temat wizerunku Zagłady w kinie. Jego rozprawa doktorska Obrazy i klisze. Między biegunami wizualnej pamięci Zagłady została niedawno wydana przez Wydawnictwo Universitas.
tekst: Karolina Ożóg
|