POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
19-06-2022      -  
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
STRAWA pod Kopcem Wandy - przywitanie 2022
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida

os. GĂłrali 5
31-959 KrakĂłw
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13

http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
Kopiec Wandy
18:00
WSTĘP WOLNY        FESTIWAL
 
Wydarzenia inne
Chcielibyœmy zaprosić i poinformować o współorganizowanym przez nas wydarzeniu "Strawa pod Kopcem Wandy - przywitanie lata 2022", które odbędzie się 19 czerwca, w godzinach 18:00-22:00. Zwracajšc się ku zapomnianym słowiańskich zwyczajom chcemy choć na jeden wieczór ożywić najbardziej tajemniczy zabytek archeologiczny jakim jest, ukryty w Nowej Hucie, Kopiec Wandy.
„Strawa pod Kopcem Wandy” to wydarzenie plenerowe inspirowane Nocš Kupały – słowiańskim œwiętem zwišzanym z letnim przesileniem Słońca. Podczas wydarzenia uczestnicy wysłuchajš prelekcji o słowiańskiej symbolice, będš uczestniczyć w warsztatach m.in. plecenia wianków, tworzenia lalek szczęœcia o charakterze apotropeicznym. Przestrzeń wokół tajemniczego kopca zamieni się w œredniowiecznš wioskę również za sprawš „Grupy Dziejawa - Żywego Muzeum Słowiańszczyzny”. Dzięki ich bogatej ofercie rekonstrukcyjnej będzie można obejrzeć i zapoznać się bezpoœrednio z działaniem przedmiotów z życia codziennego w dawnych wiekach, poznać różne aspekty historii, kultury i życia codziennego Słowian sprzed tysišca lat, dosłownie dotknšć „żywej historii”.
Termin wydarzenia zbiega się z obchodami Nocy Kupały – słowiańskiego œwięta zwišzanego z letnim przesileniem Słońca. W trakcie tej najkrótszej nocy w roku występowało wiele bogatych rytuałów. Wróżono z ziół, kwiatów, wody w studniach, obchodzono domostwa z pochodniami. Wszelkie te aktywnoœci miały zapewnić bezpieczeństwo, pomyœlnoœć i ochronę przed złymi siłami. Nieodłšcznym elementem tego najważniejszego słowiańskiego œwięta było wspólne ucztowanie. Nazwa wydarzenia - „strawa” to z jednej strony okreœlenie na słowiański zwyczaj oddawania czci zmarłym, z drugiej to także „pożywienie", które kojarzy się z radosnym œwiętowaniem. Uczestnicy proszeni sš o przyniesienie niezbędnego ekwipunku piknikowicza, czyli koszy ze smakołykami i koców piknikowych.
Wspólne celebrowanie Nocy Kupały przez mieszkańców Krakowa zakończy się symbolicznym rozpalaniem ogniska. Atmosfera rodzinnego pikniku, plenerowej zabawy i radoœci z nadchodzšcego lata z pewnoœciš wpłynie zarówno na docenienie rekreacyjnej przestrzeni wokół Kopca Wandy, jak również na pogłębienie wiedzy o samej bogatej symbolice miejsca.
W trakcie wydarzenia będzie obecny asystent językowo-kulturowy posługujšcy się językiem ukraińskim.
Przybliżony program wydarzenia:
godz. 18:00-19:00 - Z wiankiem na głowie. Warsztaty plecenia wianków słowiańskich
Prowadzenie: Elżbieta Urbańska-Kłapa - animatorka edukacji ekologicznej i kultury ogrodniczej. Z wykształcenia ogrodnik i projektant terenów zielonych. Kieruje Pracowniš Animacji Ekologicznej w Oœrodku Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie.

godz. 18:15-18:45 - Noc Kupały – œwięto ognia i wody. Prelekcja dr Renaty Leœniakiewicz-Drzymały
Noc Kupały jest obecnie często popularyzowana jako rodzima alternatywa dla zachodnich Walentynek lub przybiera formę plenerowej zabawy. Symbolika tego słowiańskiego œwięta przesilenia letniego jest jednak znacznie głębsza. Uczestnicy wykładu poznajš zwišzane z nim zwyczaje i obrzędy majšce moc oczyszczenia, zapewnienia zdrowia, płodnoœci i urodzaju, oraz dowiedzš się, co łšczy Noc Kupały ze œw. Janem i legendarnš księżniczkš Wandš.
Prowadzenie: dr Renata Leœniakiewicz-Drzymała – mediewistka specjalizujšca się w dziejach wczesnego œredniowiecza ze szczególnym uwzględnieniem relacji między dawnymi wierzeniami a chrzeœcijaństwem, tłumaczka sag staroislandzkich (m.in. Saga o Völsungach, Heimskringla), autorka ksišżki Mitologia Północy a chrzeœcijaństwo, badaczka twórczoœci J.R.R. Tolkiena, popularyzatorka nauki.

godz. 18:30-20:30 - Żywe Muzeum Słowiańszczyzny. Gry, zabawy i animacje Żywego Muzeum Słowiańszczyzny „Dziejawa”
Wœród atrakcji znajdš się m.in. stanowisko łucznicze, œredniowieczne kręgle „Lis w kurniku” oraz stoisko z replikami przedmiotów z epoki wczesnego œredniowiecza, od broni poprzez warsztat tkacki, kuchnię aż do skrzynki z biżuteriš. Opowieœci i zagadki oraz elementy stroju do przymierzenia.
Grupa „Dziejawa” zaprasza również na wysłuchanie opowieœci opartych o mity i podania słowiańskie. Bajki majš charakter interaktywny, powstajš z udziałem publicznoœci.
Prowadzenie: DZIEJAWA. Żywe Muzeum Słowiańszczyzny - zespół ludzi zajmujšcych się rzemiosłem, archeologiš doœwiadczalnš, odtwórstwem historycznym, grupa pasjonatów historii i kultury Słowian oraz wczesnego œredniowiecza.

godz. 19:00-20:30 - Lalki mocy. Warsztaty robienie lalek szczęœcia
Słowiańska tradycja mówiła o tworzeniu amuletów, które przynosiły szczęœcie, pomyœlnoœć, miały chronić przed złem, a nawet spełniać życzenia. W szczštkowej formie tradycja robienia lalek-talizmanów przetrwała jedynie na Białorusi, gdzie robi się żadanice czy motanki na Ukrainie. Podczas warsztatów plenerowych będzie można tworzyć lalki o charakterze apotropeicznym. Wykonane zostanš z czerwonej włóczki o mało skomplikowanej formie, ale za to o szczególnej, „ochronnej” mocy :).
Prowadzenie: Julia Lachiewicz – animatorka kultury, pasjonatka rękodzieła, instruktorka warsztatów makramowych, nowohucianka, miłoœniczka stylu retro i vintage, wykorzystuje swoje umiejętnoœci na rzecz działań ekologicznych, fanka architektury socrealistycznej.
godz. 21:00 - Ognisko pod Kopcem Wandy

Więcej informacji, a także formularze zapisów na niektóre warsztaty można znaleŸć na stronie www.okn.edu.pl.

Organizatorami wydarzenia sš Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida i Fundacja EcoTravel.
Dofinansowano ze œrodków Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21;
www.nhlab.okn.edu.pl;
www.facebook.com/NHlabOKN
 
https://okn.edu.pl/strona-glowna/aktualnosci/strawa-pod-kopcem-wandy-przywitanie-lata-2022/
Miejsce:
Kopiec Wandy
 
Godz.
18:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury